<

Spotkania tematyczne i prelekcje w ramach Sezonu Lublin

17 Kwiecień 2018

W ramach Sezonu Lublin zapraszamy na kolejną kategorię wydarzeń. Dziś przedstawiamy spotkania tematyczne i prelekcje!

Fundacja Wczoraj i Dziś dla Jutra oferuje dla mieszkańców Cykl wydarzeń o nazwie „Wielokulturowość Lubelszczyzny w dwudziestoleciu międzywojennym”. Pierwszą propozycją jest Osadnictwo ukraińskie – prelekcja, występy, degustacja. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię osadnictwa ukraińskiego na terenie Lublina i całej Lubelszczyzny ze zwróceniem szczególnej uwagi na okres dwudziestolecia międzywojennego (30 kwietnia).

Tematem spotkania o nazwie Osadnictwo ewangelików – prelekcja i degustacja będzie osadnictwo ewangelików na terenie Lublina i Lubelszczyzny. Program wydarzenia obejmuje prelekcję, pokaz filmu oraz degustację tradycyjnych dań, których receptura jest ściśle związana ze świętami ewangelickimi (2 maja).

W programie spotkania tematycznego Osadnictwo ludności żydowskiej zaplanowano prelekcje i pokaz teledysków z muzyką żydowską, natomiast na odkrycie nowych smaków można liczyć, biorąc udział w degustacjach dań kuchni żydowskiej (6 maja).

Lubelska droga wolności to wydarzenie, w którym włączamy mieszkańców Lublina do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie uświetni występ Męskiej Okazjonalnej Grupy Wokalnej „Chórtownia”, która zaprezentuje pieśni legionowe oraz degustacja ulubionych słodyczy Marszałka (5 maja).

Ostatni dzień trwania Sezonu Lublin to idealna pora aby wstać o poranku by podziwiać „Wschód słońca w Lublinie” razem z LUBLublin Magdalena Mazur - Ciseł. Teoretycznie to moment, w którym górny punkt tarczy słonecznej przekracza linię horyzontu, a w praktyce? Dla nas wszystkich oznacza początek nowego dnia! (6 maja)

Piosenka to wierny towarzysz na szlaku, dlatego Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza miłośników wędrówek i śpiewów na Wieczór z piosenką turystyczną (27 kwietnia).

Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w tej edycji Sezonu Lublin zaprasza do zgłębienia tematu studenckiej kuchni podchodząc do tematu historycznie. Podczas Kuchni lubelskich żaków, czyli podróży historyczno-gastronomicznej uczestnicy powrócą do czasów odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania Uczelni oraz do późniejszego okresu komuny i kuchni PRL-u (28 oraz 29 kwietnia).

Fundacja Teren Otwarty zaprasza na Wideospacer „Architektura niepodległego państwa”. Podczas spotkania zostaną przedstawione najciekawsze przykłady lubelskiej architektury, wzniesionej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz powojenne projekty i realizacje wybitnych architektów (28 kwietnia, 5 maja).

Zapraszamy również na wykład otwarty skierowany do osób dorosłych O wolności w sztuce współczesnej. Wykład przybliży to zagadnienie na przykładzie działalności wybranych polskich i zagranicznych twórców w Galerii Labirynt (27 kwietnia).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spotkanie z amerykańską artystką Jean Hoenninger dotyczące jej projektu fotograficzno-filmowego „Krajobrazy niepamięci: odsłona fotograficzna” (27 kwietnia).

„Tobie śpiewam Lublinie…” to spotkanie organizowane przez Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Muzeum Literackie w Lublinie/ Filia – Muzeum Józefa Czechowicza poświęcone przypomnieniu sylwetki Franciszki Arnsztajowej, która była inspiratorką lubelskiego życia literackiego, poetką przyczyniającą się do poetyckiej nobilitacji Lublina (28 kwietnia).

Indywidualność na miarę wcale niepoślednią… to kolejna impreza z Cyklu wykładów „Bohaterowie Niepodległej”, tym razem ukazana zostanie osoba Stanisława Czechowicza – harcerza, legionisty przedwcześnie zmarłego żołnierza 1920 r., nauczyciela, studenta prawa Uniwersytetu Lubelskiego i intelektualisty (28 kwietnia).