<

Zwiedzanie obiektów z Sezonem Lublin

15 Kwiecień 2018

Przedstawiamy ofertę zwiedzania obiektów w ramach Sezonu Lublin!

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie to miejsce, które przepełnione jest zabytkami, a jego mury są świadkami historii trzech wieków. W tegorocznej edycji Sezonu Lublin pod opieką pani kustosz możliwe jest zwiedzanie na co dzień nie dostępnych dla mieszkańców Lublina miejsc (29 kwietnia).

Mykola Ridny to artysta pochodzący z Ukrainy, który mieszka i tworzy w Charkowie. W swojej twórczościposługuje się różnymi mediami , począwszy od wczesnych działań zbiorowych w przestrzeni publicznej po instalacje o charakterze site-specific, rzeźbę, film krótkometrażowy i eseje, które stanowią obecnie główny element jego praktyki. Galeria Labirynt wychodzi z propozycją Oprowadzenia kuratorskiego po wystawie Mykoly Ridny’ego. Dodatkowo oprowadzenie będzie z tłumaczeniem na język migowy (4 maja).

Kolejnym wydarzeniem Galerii Labirynt jest Oprowadzenie kuratorskie po wystawie edukacyjnej dla dzieci o nazwie „W tym cała sztuka”. Wydarzenie skierowane jest dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat oraz dla ich rodziców. Głównym założeniem wystawy jest otwarta formuła, pozwalająca dzieciom przekształcać formę dzieł lub zmieniać ułożenie prac na wystawie (5 maja).

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do miejsca, w którym słowo mówione i drukowane, a także pamięć o słowie „niosącym” wolność pełnią wiodącą rolę w jego funkcjonowaniu - czyli do Zwiedzania Izby Drukarstwa (27 kwietnia, 28 kwietnia, 4 maja), a także do obejrzenia Wystawy „Lublin. Pamięć miejsca” poświęconej historii życia i zagłady społeczności lubelskich Żydów (27 kwietnia).

Kolejną ofertą jest Zwiedzanie Trasy Podziemnej, czyli blisko trzystumetrowej atrakcji turystyczno-edukacyjnej, biegnącej pod rynkiem i jego starymi kamienicami (27, 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja).

Muzeum Lubelskie w Lublinie zaprasza na 600 lat fresków w kaplicy Trójcy Świętej, czyli zwiedzania jednej z najważniejszych atrakcji Lublina, w której znajdują się niezwykle cenne  freski bizantyjsko-ruskie, ufundowane przez króla Polski – Władysława Jagiełłę (27 oraz 28 kwietnia).

Jeśli chcemy dowiedzieć się Jak wyglądał żołnierz polski 1918? warto wybrać się na ekspozycję umundurowania, uzbrojenia oraz wyposażenia używanego przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej z 1918 r. (27, 28 oraz 29 kwietnia).

„Od tej pory staliśmy się numerami” to przejmująca prezentacja ubioru i oznakowania więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wszyscy uczestnicy wydarzenia Państwowego Muzeum na Majdanku będą mogli dotknąć przedmiotów takich jak pasiaki, czapki, metalowe i płócienne numery czy wykonaną przez więźniów biżuterię (28 kwietnia).

Otwarcie wystawy „Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku” oraz spotkanie ze świadkami historii to kolejna dawka nauki historii, ukazująca losy mieszkańców powiatu zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego osadzonych w obozie w czerwcu i lipcu 1943 roku (28 kwietnia).

Krajobraz byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku to nie tylko drewniane baraki i budynek krematorium, ale i charakterystyczne bryły Pomnika oraz Mauzoleum. Znajdują się tu również rzeźby powstałe w czasie funkcjonowania obozu, a także drobne przedmioty wykonane przez więźniów. Spacer tematyczny ekspozycji Muzeum na Majdanku  „Sztuka za drutami” przybliży nam te kwestie i odpowie na pytanie czy za drutami obozu koncentracyjnego w ogóle mogła zaistnieć sztuka? (28 kwietnia)

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaprasza na zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej wraz z przewodnikiem. Uczestnicy zapoznają się z najciekawszymi ekspozycjami lubelskiego skansenu, w tym sektora Miasteczko i jego najnowszymi ekspozycjami (od 27 kwietnia do 6 maja).

Wraz z kustoszami Muzeum Wsi Lubelskiej będzie można poznać oblicze patriotyzmu gospodarczego i przykłady wyrobów krajowych podczas Wędrówki po Muzeum Wsi Lubelskiej z motywem – dobry chłop i dobry dziedzic u zarania Polski Odrodzonej (29 kwietnia oraz 6 maja).

Perła – Browary Lubelskie S.A zapraszają do zwiedzania swoich Podziemi, miejsca gdzie dawniej warzono piwo podczas wydarzenia Perła lubelskiego przemysłu (30 kwietnia oraz 6 maja).

Zwiedzanie Portu Lotniczego LUBLIN to niepowtarzalna okazja aby poznać nie tylko elementy infrastruktury w strefie ogólnodostępnej, ale też i tej zastrzeżonej (27, 30 kwietnia oraz 1, 2 i 4 maja).