<

Kulinarny Sezon Lublin

14 Kwiecień 2018

Wydarzenia kulinarne to nasza kolejna propozycja w ramach Sezonu Lublin!

Fundacja Wczoraj i Dziś dla Jutra zaprasza na cykl „Wielokulturowość Lubelszczyzny w dwudziestoleciu międzywojennym”, w ramach którego do wyboru będą 3 wydarzenia. Podczas spotkania Osadnictwo ukraińskie – prelekcja, występy, degustacja będzie można poznać historię osadnictwa ukraińskiego na terenie Lublina i Lubelszczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. Dodatkową atrakcją będzie degustacja dań ukraińskich (30 kwietnia).

Kolejnym spotkaniem jest Osadnictwo ewangelików – prelekcja i degustacja, którego tematem będzie osadnictwo ewangelików na terenie Lublina i Lubelszczyzny. Program obejmuje prelekcję, pokaz filmu Andrzeja Nera „Koloniści” oraz degustację tradycyjnych dań, czyli pierogów olęderskich i ciasteczek, których receptura jest ściśle związana ze świętami ewangelickimi (2 maja).

Ostatnim z wydarzeń cyklu jest Osadnictwo ludności żydowskiej – prelekcja i degustacja, w ramach którego zaplanowano prelekcję i pokaz teledysków z muzyką żydowską, natomiast na odkrycie nowych smaków można liczyć, biorąc udział w degustacji dań kuchni żydowskiej (6 maja).

Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła zaplanowała imprezę KUL jako równolatek Niepodległej. Kuchnia lubelskich żaków, czyli podróż historyczno-gastronomiczna. Do tematu studenckiej kuchni organizatorzy podejdą „historycznie” i prześledzą dzieje KUL-inarne. Powrócą do czasów odzyskania przez Polskę niepodległości i powstawania Uczelni oraz do późniejszego okresu komuny i kuchni w PRL-u. Przedstawią także cytaty ze wspomnień, anegdoty, rymowane wierszyki, różne „szlagiery” stołówkowe oraz powiedzą o problemach z zaopatrzeniem, systemie kartkowym, czarnym rynku. Po prelekcji i zwiedzaniu odbędzie się degustacja: “Kuchnia z okresu PRL-u” (28, 29 kwietnia).

Lublin ze smakiem. Smaki naszych pradziadków – warsztaty kulinarne dla dzieci to propozycja przygotowana przez Krajka Biuro Turystyki Kulturowej s.c. M. Mazur-Ciseł, E. Burek. Udział w warsztatach pozwoli przybliżyć dzieciom lubelskie dania tradycyjne oraz opowiedzieć o naszej lokalnej kuchni, skupiając się tym razem na smakach Lublina z okresu międzywojnia. Smakach, za którymi niektórzy tęsknią, a niektórzy znają tylko z opowieści… To warsztaty, na których będzie okazja własnoręcznie wypiec cebularze, bajgle i zrobić makagigi (28, 29 kwietnia oraz 5, 6 maja).

Kolejnym wydarzeniem jest Lublin ze smakiem. Cebularze, bajgle, makagigi... – warsztaty kulinarne dla dorosłych. Na warsztatach pojawi się kuchnia międzywojenna, a także próba odtworzenia dawnych smaków, zapachów… prostych, a jakże smakowitych zup, świeżych bajgli sprzedawanych przez Żydówki na lubelskich ulicach i słodkiego makagigi (27, 30 kwietnia oraz 2, 5 maja).

Regionalne Muzeum Cebularza zaprasza na Interaktywne pokazy w żywym muzeum. W trakcie godzinnych pokazów animatorzy wcielający się w rolę piekarza i legendarnej Esterki opowiedzą historię i legendę powstania cebularza, a także ciekawostki związane z Lublinem i poszczególnymi składnikami wypieku. Pomiędzy opowieściami goście zapraszani będą do aktywnego udziału w powstawaniu cebularzy. Każdy pokaz zakończy się degustacją ciepłych cebularzy lubelskich, a także każdy uczestnik dostanie autorską grę miejską „Z cebularzem przez Lublin”. Całość pokazu jest skonstruowana w sposób angażujący wiele zmysłów. Ponadto w muzeum znajduje się wystawa zdjęć z etapów procesu wypiekania cebularzy metodą tradycyjną (od 27 kwietnia do 6 maja).

Perła – Browary Lubelskie S.A. zaprasza do zwiedzania swoich Podziemi, gdzie jeszcze do niedawna warzono piwo, podczas wydarzenia Perła lubelskiego przemysłu. Uczestnicy wycieczki poznają m.in. bogatą historię Browaru, wydarzenia i postaci z nim związane. Dowiedzą się, jak wyglądał lubelski przemysł, a zwłaszcza browarnictwo w drugiej połowie XIX w. Zwiedzający będą mogli zobaczyć dawną warzelnię – miejsce uważane za „serce” każdego browaru. Zwieńczeniem podróży po zabytkowych zabudowaniach będzie degustacja potraw w Perłowej Pijalni Piwa (30 kwietnia, 6 maja).